přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Lázně Kyselka 2015 - odborníci se vyjadřují ke stavu Jindřichova dvora

Lázně Kyselka 2015 - odborníci se vyjadřují ke stavu Jindřichova dvora

14.08.2015

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 13

 

V dubnu a červenci tohoto roku jsme do Kyselky pozvali dva odborníky – restaurátory, aby se seznámili s aktuálním stavem památek, které druhým rokem za finanční podpory firmy Karlovarské minerální vody (KMV), Karlovarského kraje a Ministerstva kultury zachraňuje obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka.

Naše pozvání přijala ak. mal. a restaurátorka Zuzana Poláková, která jako restaurátorka a jednatelka firmy TRADICE vedla tým restaurátorů při úspěšných realizacích záchrany: Toskánského, Lobkovického, Černínského a dalších paláců v Praze. Na Karlovarsku je známa obdobnou činností při záchraně Karlovarského divadla, včetně restaurování jeho vzácné opony. Druhým odborníkem, který do Kyselky přijel, je prof. Petr Siegl, který je vedoucím ateliéru restaurování výtvarných děl sochařských Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze.

Jejich procházku lázněmi Kyselka jsme natočili a první díl jsme v těchto dnech uveřejnili na videokanálu YouTube.

Druhý díl věnovaný lázeňské restauraci a Jndřichovu dvoru můžete shlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=1L8go3uX0-Q

Mattoniho vila ani Jindřichův dvůr nejsou ani po dvou letech vlastnictví o.p.s. Lázně Kyselka nijak zastřešeny. Do objektů zatéká, prší i sněží. Jsou vystaveny vlhkosti, která urychluje jejich degradaci a brzkou zkázu. KMV ani o.p.s. Lázně Kyselka dosud nesdělili, kdy objekty zastřeší.

Podle orgánu státní památkové péče, který dohlíží na dodržování zákona o památkové péči jsou objekty zabezpečeny a nezatéká do nich.

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/administrace/soubory_clanky/1438338664_cz_vyjadreni_kv_magistratu_k_podnetu_narizeni_praci_ze_dne_23_7_2015.pdf

Lázně Kyselka, o.p.s. byla založena z iniciativy Karlovarských minerálních vod (Mattoni) dne 6. února 2013. Mezi další zakladateli patří Statutární město Karlovy Vary, Obec Kyselka a RIS Revitalizační investiční společnost s.r.o. (původní vlastník). Před založením o.p.s. firma KMV od původního vlastníka odkoupila 90% lázeňských pozemků a do nově vznikající o.p.s. byly vloženy jen zubožené památky bez přístupových cest. Do vínku dostala o.p.s. od firmy KMV 20 000 000,- Kč.

Předsedou představenstva je Vladimír Lažanský (majitel zámku Chyše), členem správní rady je don Alessandro Pasquale (majitel firmy Mattoni), ředitelem o.p.s je Miroslav Perout (bývalý pracovník NPÚ ú.o.p. Loket), předsedou dozorčí rady je Vladimír Zicha (místostarosta obce Kyselka), členy dozorčí rady je Martin Leskovjan (bývalý studentský aktivista) a Petr Kulhánek (primátor města Karlovy Vary).

 

První díl věnovaný Mattoniho vile můžete shlédnout zde:

https://www.youtube.com/watch?v=VPV-r24OTbI&feature=youtu.be


 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21