přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Mattoniho vila v letech 2013 a 2015 - (ne)činnost o.p.s. Lázně Kyselka

Mattoniho vila v letech 2013 a 2015 - (ne)činnost o.p.s. Lázně Kyselka

07.08.2015

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 6

 

Přátelé lázní Kyselka, než vzletné řeči o tom, jak Mattonkou založená o.p.s. Lázně Kyselka zachraňuje zdejší památky, pojďme srovnat dvě fotografie stejného objektu v rozmezí dvou let.

Jedná se o Mattoniho vilu, ze které Vladimír Lažanský s donem Alessandrem Pasqualem nedokázali odstranit ani nálety, jejichž kořeny rozvracejí korunu zdiva. Čekat, že objekt společnost, která má na účtu 20 milionů korun zastřeší, je naivní. V Bibli se píše "Po ovoci poznáte je."

A zde stará zpráva ČTK z 16.10.2013, osm měsíců po zahájení činnosti o.p.s. Lázně Kyselka: "Společnost Lázně Kyselka vlastní v Kyselce osm objektů, které jsou po desetiletích chátrání v zoufalém stavu a snaží se zachránit je. Zatím se věnovala především záchraně Mattoniho vily, ale také stabilizaci dalších budov a jejich zabezpečení od spodní vody. „Je to téměř přesně rok od doby, kdy jsme náš záměr poprvé představili. Samotná o.p.s. funguje sedm měsíců. Za tu dobu se na budovách odvedla obrovská spousta práce, která ale zatím není příliš vidět. Ale například vyklízecí a zajišťovací práce v Mattoniho vile, která je symbolem Kyselky, jdou do finále,“ uvedl předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Vladimír Lažanský."


Lázně Kyselka, o.p.s. byla založena z iniciativy Karlovarských minerálních vod (Mattoni) dne 6. února 2013. Mezi další zakladateli patří Statutární město Karlovy Vary, Obec Kyselka a RIS Revitalizační investiční společnost s.r.o. (původní vlastník). Před založením o.p.s. firma KMV od původního vlastníka odkoupila 90% lázeňských pozemků a do nově vznikající o.p.s. byly vloženy jen zubožené památky bez přístupových cest. Do vínku dostala o.p.s. od firmy KMV 20 000 000,- Kč.

Předsedou představenstva je Vladimír Lažanský (majitel zámku Chyše), členem správní rady je don Alessandro Pasquale (majitel firmy Mattoni), ředitelem o.p.s je Miroslav Perout (bývalý pracovník NPÚ ú.o.p. Loket), předsedou dozorčí rady je Vladimír Zicha (místostarosta obce Kyselka), členy dozorčí rady je Martin Leskovjan (studentský aktivista) a Petr Kulhánek (primátor města Karlovy Vary).

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21