přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Mattonka hasičskou zbrojnici nezboří!

Mattonka hasičskou zbrojnici nezboří!

23.04.2014

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 4

 

Praha, 23. dubna 2014

Počátkem tohoto měsíce jsme veřejnost upozornili na záměr Karlovarských minerálních vod, a.s. (KMV) zbořit budovu bývalé hasičské zbrojnice, která je součástí linie památkově chráněných domů v lázních Kyselka na Karlovarsku.

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/aktuality/uz-je-to-tady-firma-mattoni-zada-o-demolici-prvniho-objektu-278

Jak vyplynulo z dnešního vyjádření Vladimíra Lažanského, předsedy správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka, dohodl se s firmou KMV na odstoupení od jejich záměru zdemolovat zbrojnici.

http://vary.idnes.cz/byvalou-hasicskou-zbrojnici-v-kyselce-bourat-nebudou-pfk-/vary-zpravy.aspx?c=A140423_153452_vary-zpravy_slv

„Chci poděkovat panu Alessandru Pasqualemu, řediteli Karlovarských minerálních vod, za to, že od svého záměru odstoupil. Kyselka potřebuje masivní rekonstrukci, nikoliv demolice,“ řekl viceprezident památkové asociace ASORKD Martin J. Kadrman.

 

 

Jak kauza plánované demolice bývalé hasičské zbrojnice vznikla?

I přes odpor Národního památkového ústavu v Lokti vydali karlovarští magistrátní památkáři pod vedením Antonína Haidlmaiera počátkem dubna souhlas s demolicí. Jednomyslnou podporu svého záměru získaly KMV i od zastupitelů obce Kyselka a to již v únoru tohoto roku. Asociace ASORKD se vůči záměru italského vlastníka počátkem dubna tvrdě ohradila a apelovala, aby objekt firma převedla na obecně prospěšnou společnost Lázně Kyselka, která vlastní sousední dům ředitelství lázní.

Podle vedoucí Stavebního úřadu v Kyselce Boženy Míškové však převod na o.p.s. zhatila iniciativa asociace ASORKD. "Byla jsem u jednání, kde obecně prospěšná společnost projevila o nemovitost zájem s tím, že si ji opraví. Potom přišla se svým návrhem památková asociace. Minerální vody ale řekly, že by Ries vyhrál, a proto trvají na zbourání. Úplně ale srovnaná zbrojnice se zemí nebude. Do výše půl metru zůstanou ošetřené obvodové zdi," uvedla před týdnem pro server iDnes Míšková.

http://vary.idnes.cz/asorkd-chce-zachranit-pred-demolici-hasicskou-zbrojnici-v-kyselce-1ce-/vary-zpravy.aspx?c=A140415_134940_vary-zpravy_slv

 

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

Komentáře: přidat další

občan obce Kyselka (24.04.2014 12:47)

Pokud jo to pravda a definitivní rozhodnutí,tak je vidět že paličatá neústupnost není vždy tou nejlepší cestou.Doufám,že i ASORKD ukáže lidskou tvář a společně s o.p.s.Lázně Kyselka uspořádají dne 24.5.2014 plánovanou kulturní akci.

 

Martin Kubík (24.04.2014 14:31)

Aspoň něco se povedlo, kdyby to bylo na "památkářích" tak zboří vše. zlatí památkáří za komunistů, ti se prali o každou stavbu i když často bezvýsledně, novodobí památkáři jim nesahají ani do výše půl metru obvodové zdi hasičárny! Patrně se spletli Kyselku s římskými vykopávkami..

 

Lenka Vránováí (24.04.2014 14:56)

Jsem ráda, že Packale začíná chápat, o co nám jde. Tak teď jen, aby tu zbrojnici nezprznil, jak se mu to podařilo v případě Stallburgu.

 

Marcela Jandásková (05.11.2014 07:11)

V lázních jsem byla v 15 letech jako pacientka z Mattoniho pramenu v parku u lázní jsem pila .Je to škoda nevím kam se všechny peníze ztrácí ani neví jestli existuje něco na co by byly ....jo zapomněla jsem na platy poslanců a vlády jsou vždy . Doufejme ,že to nedopadne katastroficky

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21