přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Mattonka nemusí platit pokutu za devastaci památek!

Mattonka nemusí platit pokutu za devastaci památek!

30.05.2014

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 1

 

Naprostým šokem skončila více jak dvouletá anabáze týkající se téměř dvoumilionové pokuty vyměřené Karlovarským minerálním vodám, které nechaly zdevastovat některé z kulturních památek, které dvacet let vlastní v obci Kyselka na Karlovarsku. Podle rozsudku Nejvyššího správního soudu je vyměření pokuty neplatné a památkáři musí v celé věci vydat rozhodnutí nové. Firma již dříve avizovala, že se proti pokutě odvolá. Nikoliv proto, že by rozporovala svoji vinu na devastaci kulturních památek, ale pro procesní chyby.

http://www.blesk.cz/clanek/live-krimi/254061/krajsky-urad-znovu-posoudi-pokutu-karlovarskym-mineralnim-vodam.html

„Každý občan dnes ví, že Mattonka nechávala devastovat své objekty, které jsou kulturními památkami. Toto dokonce svým loňským rozsudkem potvrdil i Městský soud v Praze a později i Vrchní soud. Nastalá situace je podivná a jsme zvědavi, kdy a v jaké výši bude Mattonka za devastaci památek sankciována a kdy pokutu uhradí,“ říká viceprezident památkové asociace ASORKD Martin J. Kadrman. Ten ve svém vyjádření narážel na jeden z mnoha soudních sporů, které Karlovarské minerální vody (KMV) vedou s asociací. Soudce Tomáš Novosad v říjnu roku 2013 zamítl žalobu KMV s tím, že „bylo prokázáno, že společnost Karlovarské minerální vody se o majetek, který vlastní a který je chráněn, nestarala tak, jak by měla.“ Zamítnutí žádosti o omluvu soudce zdůvodnil mimo jiné tak, že za to, co je pravda, se většinou neomlouvá.

http://ekonomika.eurozpravy.cz/ceska-republika/78478-sef-mattoni-neni-dobytek-podotkl-soud-narok-na-omluvu-ale-nema/

"Je nepochybné, že KMV nechávaly devastovat kulturní památky ve svém vlastnictví. Celý národ to ví a zrušení pokuty na tom nic nezmění. Vyměřenou pokutu jsme však vnímali jako určitý signál vyslaný vlastníkům. Tento stát jim během dvaceti let povolil zdemolovat řadu objektů. K destrukci památek, které Mattonka nezbourala, stát léta záhadně mlčel. A právě pokutu za devastaci Löschnerova pavilonu a hotelu Korunní princ Rudolf jsme považovali za úměrnou," uvedl Petr Kužvart, který ASORKD právně zastupuje.

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21