přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Novinář Ivan Brezina: Spojení s Mattonkou? To je jako kdyby Ústav molekulární genetiky sponzoroval Josef Mengele.

Novinář Ivan Brezina: Spojení s Mattonkou? To je jako kdyby Ústav molekulární genetiky sponzoroval Josef Mengele.

10.06.2014

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 3

 

Velmi ostře se na adresu Magnesie Litery vyjádřil známý novinář Ivan Brezina. Ten ve svém článku s názvem „Kde je Mattoni, tam je smrt“ kritizoval firmu Karlovarské minerální vody (KMV) za to, že v jejím majetku chátrají kulturní památky.

http://neviditelnypes.lidovky.cz/pamatky-kde-je-mattoni-tam-je-smrt-dlu-/p_spolecnost.aspx?c=A140603_233048_p_spolecnost_wag

Firma KMV sice pod tlakem veřejnosti opravila dům Stallburg, z nařízení karlovarského magistrátu zastřešila zdevastovaný hotel Korunní princ Rudolf  a dokončuje opravu Löschnerova pavilonu, v jejím majetku jsou i další kulturní památky, kterými se žádný slušný majitel nemůže chlubit.

Firma KMV vlastní Vodoléčebný ústav, vily Felscek a Saxonia nebo torzo expedice, ze které po demolici v devadesátých letech zbyla jen věž. V polovině devadesátých let firma dokonce zašantročila kulturní památku pavilon císařovny Alžběty, k čemuž se stávající ředitel firmy Mattoni don Alessandro Pasquale dokonce přiznal.

http://zpravy.idnes.cz/pavilon-cisarovny-zmizel-z-kyselky-ztratil-se-pri-demolici-pql-/domaci.aspx?c=A120809_095122_vary-zpravy_sou

Magnesia Litera versus Josef Mengele

Ivan Brezina se dále ve svém komentáři věnuje výroční knižní ceně Magnesia Litera, která si klade za cíl propagovat kvalitní literaturu.

http://www.magnesia-litera.cz/

„Ve velmi nezáviděníhodné situaci je ale třeba i zavedená výroční literární cena Magnesia Litera. Jak plyne už z názvu, nafoukaný Ital je jejím generálním sponzorem. Magnesia Litera chce propagovat kvalitní literaturu, což je chvályhodné. Když se ale spolčí s ničitelem českého kulturního dědictví, je asi to stejně bizarní, jako kdyby Ústav molekulární genetiky Akademie věd sponzoroval Josef Mengele,“ píše Brezina.

Brezina se ve svém článku odvolává na říjnový rozsudek Městského soudu v Praze, který konstatoval, že ´bylo prokázáno, že společnost Karlovarské minerální vody se o majetek, který vlastní a který je chráněn, nestarala tak, jak by měla. ´

„Klobouk dolů před odvahou pana Breziny. Naprosto s ním souhlasím a navíc napsal jen to, co si většina lidí myslí. Předpokládám, že na něho Italský podnikavec don Pasqaule podá hned několik žalob. Pan Brezina nám v našem boji za záchranu lázní Kyselka vyjádřil morální podporu, pokud bude chtít, poskytneme mu v případě žaloby právní pomoc,“ reaguje na článek vydaný v Lidových novinách viceprezident památkové asociace Martin J. Kadrman.

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21