přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Odešla Věra Čáslavská. Žena, která přestala pít Mattonku

Odešla Věra Čáslavská. Žena, která přestala pít Mattonku

31.08.2016

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 6

 

O Věře toho bylo napsáno dost. Nebyla však jen sportovkyní. My jsme ji poznali zejména jako správnou aktivistku. Když viděla křivdu nebo nespravedlnost, postavila se na stranu oběti. A bylo ji jedno, jestli je to cizí člověk, po kterém by ji nic být nemuselo a nebo je to krásná památka na druhé straně republiky.

Byl 26. leden roku 2010 a my jsme se s Věrou Čáslavskou poprvé setkali. A setkali jsme se symbolicky na Karlově mostě, když jsme topili figurínu Pavla Béma ve Vltavě. V ten den začalo naše přátelství.

http://zpravy.idnes.cz/odpurci-opravy-karlova-mostu-smocili-bema-sejdou-se-s-misi-unesco-p97-/domaci.aspx?c=A100126_190107_praha_abr

Věra hovoří v 5. minutě. Bylo to poprvé, co po 15ti letech v ústraní vystoupila na veřejnosti:

http://1080.plus/Zachra%C5%88te_Karl%C5%AFv_most!/RXy-MhVoXoY.video 

Věra chodila na naše demonstrace, vyjadřovala nám podporu a 8. července 2012 přijela se svojí dcerou Radkou a Olgou Sommerovou do Kyselky.

Citujeme z její tehdejší návštěvy:

´Když viděly novou výrobní halu Karlovarských minerálních vod doslova nalepenou na kulturních památkách, Čáslavská byla zděšená. „Ježíši Kriste! To je hrůza! Vyfoť to! A ať je tam ten nápis Matttoni!“ ukazovala legenda českého sportu na věžičku s nápisem ´Heinrich Mattoni AG´ a nevěřícně kroutila hlavou nad tím, jak někdo mohl povolit stavbu plechové haly, která je arogantně vetknuta do lázeňského areálu.´

V ten den se zařekla, že se Mattonky již nenapije. 

Celý článek i foto z její návštěvy zde:

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/aktuality/vera-caslavska-v-kyselce-to-pustoseni-je-div-sveta-160

11. března 2013 Věra navštívila historickou budovu železniční stanice v Ústí nad Orlicí. Chtěla se podívat na nádraží, jehož záchranu v minulosti podpořila.

„Tuto krásnou budovu znám. Jezdím kolem pravidelně do Zábřehu. Je dobře, že se ji podařilo zachránit. České dráhy i SŽDC by se měli domluvit na její rekonstrukci. Není možné, aby dál chátrala. Nových sklo-betonových budov je všude kolem dost. Za těmi turisté jezdit nebudou. Ale těch starých krásných poctivě postavených budov ubývá,“ řekla Věra Čáslavská, která navštívila i místní nádražní restauraci.

http://www.stop-demolici.cz/

Věra samozřejmě neměla jen nás. Podporovala všechny, u kterých si byla jista, že jim jde o věc. A samozřejmě podporovala sportovce. S Věrou jsme se setkávali při mnoha jiných příležitostech. A ta poslední byla před čtrnácti dny.

Přijeli jsme za ní domů do Černošic. Byla nadšená z toho, že Olga Sommerová s naším viceprezidentem M. J. Kadrmanem nakonec nádraží v Ústí koupili a že budova bude žít dál. Zklamaná však byla ze stavu lázní Kyselka. Firma Mattoni přes svou nadaci několik domů provizorně zastřešila, avšak jakékoliv stavební aktivity utichly. Do Mattoniho vily dodnes prší.

Před měsícem jsme pořádali v kinu MAT tiskovou konferenci k vývozu Slovanské epopeje do Číny. Tamní barman nám vyprávěl, jak Věra odmítala na tiskovkách různých organizací pít Mattonku: ´Mattonku nechci. Firma ničí lázně Kyselka,´ ohradila se prý a nechala si nalít vodu z kohoutku. Taková byla Věra. Zásadová a pevná ve svých názorech. Za každých okolností. Mattonky se již nikdy nenapila.

Vedle herce Vladimíra Čecha je Věra Čáslavská druhou významnou osobností, která opustila řady našich příznivců. Doufáme, že je to na mnoho let naposledy.

Budeš nám chybět, Věro. Nikdy na Tebe nezapomene.

 

Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR, z.s.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

Komentáře: přidat další

PhDr.Vladimíra Koubová-Eidernová (01.09.2016 13:33)

Tak to byla Dáma. Včera ten film paní Sommerové to znovu ukázal-ještě teď cítím příliv dobra-Pane Bože, jak tančila všem křivdám navzdory!Věřím, že už teď se za nás přimlouvá tam, kde se jí konečně dostalo spravedlnosti.ˇUžasný byl také John Bok, že a jak právě na to poukázal-zlomila ji-na nějaký čas-právě tzv. justice. Jen mi bylo líto, že se jí ASORKD nezastal, když ji rozplakal jedenz kandidátů při presidentské volbě. VKE

 

MrDacz (02.09.2016 08:49)

Přál bych si, aby bylo víc takových lidí, jako byla paní Věra Čáslavská! Občanů, kteří mají páteř a neuhnou! R.I.P.

 

Vladislava Niederlová (02.09.2016 11:20)

Mám ráda sport a paní Véru Čáslavskou obdivuji jeji výkony, je smutné že se setkala i s lidmi kteří ji nepřáli,bohužel to v životě tak chodí, a fandím všem sportovcům kteří vítězí a stanou na stupních vítězů,, poněvadž je vtom mnoho dřiny a odříkaní

 

Jitka Růžičková (02.09.2016 12:57)

Velmi mě zasáhla zpráva o smrti této dámy českého sportu,ženy s obrovským srdcem,velkých sportovních i morálních kvalit,která,ač přes své úspěchy,neměla v životě na růžích ustláno,nezahořkla a hájila spravedlnost za všech okolností.Čest její památce,věřím,že vejde do novodobých dějin.

 

Alois Maloušek (06.09.2016 20:09)

Naše Věruška, jak jsme ji jako studenti jmenovali byla vždy vzorem poctivosti, pracovitostí a čestnosti. Nikdy s nezpronevěřila svým názorům, za kterými si stála. Ať ve sportu, životě, nebo politice. Byla a je Velká žena českých dějin.

 

Václav Svátek (09.06.2017 00:07)

Absolutní ticho a pauza...

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21