přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Pachatel Karel Drhovský se vrací na místo činu

Pachatel Karel Drhovský se vrací na místo činu

03.07.2013

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 4

 

V úterý 2. července 2013 byla slavnostně zahájena vernisáž Hvězdné nebe nad Kyselkou, která se do Kyselky přestěhovala z Poslanecké sněmovny. Výstava je realizována mj. za účasti Asociace Entente Florale CZ – souznění, o.s., jejímž prezidentem je Karel Drhovský. Ano, ten Karel Drhovský, za jehož ředitelování NPÚ v Plzni došlo k nenávratnému zničení kulturních památek v údolí řeky Ohře, kdy památkově chráněná Mattoniho stáčírna musela ustoupit plechové haluzně postavené Karlovarskými minerálními vodami.

Karel Drhovský se na vernisáži v Kyselce bez jakéhokoliv uzardění postavil do role milovníka lázní Kyselka a všechny přítomné přesvědčoval o tom, že Kyselku chtěl chránit, ale vždy mu někdo házel klacky pod nohy.

Kdo je tedy Karel Drhovský?

O zachování památek v Kyselce bojují památkáři již od 90tých let. I mezi nimi se však objevují černé ovce. Jednou z nejvýraznějších je Karel Drhovský, bývalý ředitel NPÚ v Plzni (1992-31.12.2004), pod které v rámci kompetence památky na karlovarsku patřily (bylo to dávno před vznikem NPÚ v Lokti).

Ředitel NPÚ v Plzni Karel Drhovský podepsal v devadesátých letech souhlasné stanovisko k sejmutí památkové ochrany a následné demolici centrálního skladu Mattoniho továrny a to bez patřičné dokumentace a stavebně-historického vyhodnocení. „Stanovil jsem Lubomíra Zemana v rámci NPÚ Plzeň na detašované pracoviště a měl na starost Karlovy Vary. Tohle měl na starost magistr Zeman a já jsem jim tam povoloval jen kácení nějakých stromů,“ řekl v rozhovoru s prezidentem ASORKD Pavlem P. Riesem sám Karel Drhovský. Stejně tak souhlasil s odstraněním picího pavilonu císařovny Alžběty, souhlasil se sejmutím památkové ochrany a následnou demolicí stáčírny Františka Josefa, dále nijak nebránil demolici nádražní budovy včetně většiny kolejišť postavené Heinrichem Mattonim. Dále souhlasil s demontáží unikátního kolejového systému na železničním mostu, po kterém vedla železniční vlečka až do Mattoniho továrny. Likvidací kolejí na mostu se tak zamezilo budoucí obnově vlečky do stáčírny. „O tom vůbec nevím. Já jsem se je snažil přesvědčit (KMV, pozn.), ale přesvědčováním, ne nadávkami, urážkami a pronásledováním, dehonestací a takovým…, to se nikdy nic nedocílí, aby obnovili železniční spoj, protože ty spoje kamionů z Karlových Varů, to bylo šíleně nebezpečný. Oni to zkoušeli, aspoň mi to pan generální ředitel (KMV. pozn.) tenkrát říkal, že to zkoušeli, kolik by to stálo, že se jedná asi o půl miliardy a že to teda samozřejmě dělat nebudou. Teď to nějak obnovili nebo co, já nevím. No a pak jsem se dozvěděl, že ten most obnovili a že vytrhali koleje, ale ty se tam dají kdykoliv znovu položit,“ řekl Drhovský.

Z nové stáčírny jsem byl zděšen, řekl Drhovský

Obludná plechová haluzna, která stojí na místě původní Mattoniho továrny a je doslova nalepená na zbytek budovy centrálních skladů prý vyděsila i tehdejšího ředitele NPÚ v Plzni Karla Drhovského. „Tohle jsem uviděl, když to bylo postavený, to jsem se z toho vyděsil a říkal jsem to tehdy panu generálnímu řediteli (KMV, pozn.) Husákovi a bylo to namalovaný na růžovo. Takže jsem aspoň, to už nešlo změnit, poněvadž je to taková podivnost, tak to přemalovali na nějakou slušnější barvu,“ řekl Drhovský. Tak aspoň, že ta plechová haluzna je šedivá.

A kdo tedy za NPÚ dal souhlasné stanovisko ke stavbě obludné stáčírny?

„Tehdy už jsem předal podpisové právo na vyjádření památkových kauz náměstkyni, takže to šlo mimo mě,“ dává Karel Drhovský ruce pryč od zodpovědnosti za demolici mnoha kulturních památek v Kyselce, které v polovině devadesátých let musely ustoupit nové stáčírně minerálních vod.

Karel Drhovský souhlasil s vybudováním parkoviště pro kamiony v zámeckém parku u Mattoniho vily, čímž došlo k  poškození tohoto krásného prostoru. Úředník na karlovarském magistrátu, který chtěl tomuto kulturnímu zločinu zabránit a se záměrem projektu podporovaného Drhovským nesouhlasil, byl na hodinu propuštěn. Drhovský k tomu říká: „To parkoviště je na území ochranného pásma, které já jsem vytyčil. Je to na ploše bývalé ovocné zahrady, tři sta metrů od zámečku. A já jsem to s nimi (KMV, pozn.) projednával, to bylo odstavné stání a souhlasil jsem s tím, protože když jsem tam jel, tak tam nebylo skoro možné po silnici z Karlových Varů projet, jak tam stály kamiony. Vím, že Mattonka odstřelama rozšiřovala silnici, stejně samozřejmě nedostatečně. A když tam téměř od Varů až do Kyselky stály kamiony, to bylo úděsný. Tak se tam vymyslelo, že se tam udělá odstavné stání, aby ty kamiony tam nestály. Já jsem to podpořil, odsouhlasil to okresní úřad, tohle se tam vybudovalo, já jsem ještě žádal, aby to osázeli zelení, což se pak stalo, dneska to nikdo ani nevidí. Je to záležitost, která nic nepoškodila, která je vratná kdykoliv.

Drhovský útočí na Zemana: povolil otlučení omítek v Mattoniho vile!

„Za německého majitele (Bad Guishübble Touristik, pozn.) tam magistr Zeman povolil otlučení omítek v Mattoniho zámečku, kde byly krásné klasicistní malby. Já byl zděšený, že to udělal. V některé té kauze mně bylo naznačováno, ale vy to točíte, takže těžko to… takový… že za to bylo cosi dáno a tak dále. Nikdy jsem to nebral v úvahu, nikdy jsem tomu nevěřil, nebo neprověřoval,“ řekl Karel Drhovský.

Vzhledem k tomu, že působení Karla Drhovského nejen v Kyselce bylo předmětem ostré kritiky památkářské i laické veřejnosti, bylo si MKČR vědomo, že Drhovský je ve své pozici neudržitelný. Sám Karel Drhovský se funkce ředitele NPÚ v Plzni nechtěl vzdát, proto se MKČR rozhodlo, že na jeho osobu podá trestní oznámení. Poté, co se Karel Drhovský své funkce vzdal, bylo trestní oznámení ministerstvem staženo. „Pan Pasquale (otec současného generálního ředitele, pozn.) každoročně přispíval dost velkou částkou na památkovou péči. Díky doktoru Pasqualemu jsem mohl opravit zámek v Bečově, díky panu Pasqualemu jsem mohl pokračovat v restaurování relikviáře sv. Maura, pan doktor Pasquale přispíval několikrát na rekonstrukci zámku a zámecké kaple v Nebílovech a nevím ještě už na co. Tento dar jsem každý rok vykazoval jako dar a já jsem se tím dokonce chlubil. To trestní oznámení na mne podal architekt Kaigl, který dneska sedí na mé židli (ředitel NPÚ v Plzni, pozn.). Ten to na mně osobně podal, vyjádřil to jako podezření, že jsem za tento obnos (dar na rekonstrukci zámku Bečov a relikviáře sv. Maura, pozn.) jim odborně odsouhlasil to parkoviště, což je úplný nesmysl. Samozřejmě policie to vyšetřovala, dokonce mne odposlouchávali, jak jsem se později dozvěděl a pak to odložili.“

Policie skutečně trestní oznámení odložila, protože se nepodařilo prokázat spojení mezi přijetím daru od KMV s povolením vybudovat parkoviště pro kamiony v Kyselce.

Jako další ukázku činnosti tohoto památkáře můžeme uvést, že za jeho šéfování NPÚ v Plzni došlo k vybourání mnoha památkově chráněných domů v Karlových Varech. Například na dnešním Karlsbad Plaza nezbylo z původních domů takřka nic. Velmi kritizované bylo Drhovského kladné stanovisko k nástavbě hotelu Richmond a zničení jeho interiéru. „Ale kdepak. Kterej to je?,“ ptal se Drhovský. Drhovský souhlasil se zánikem lázeňského komplexu Florencie, kdy z původních pěti památek zůstaly stát jen obvodové zdi – to všechno i přesto, že se jednalo o státem chráněné kulturní památky, kde byly kompletně zachovány interiéry včetně mobiliáře nemající v Karlových Varech obdoby.

Zdroj: http://karlovarsko.sweb.cz/

„Stopy rozhodnutí Karla Drhovského o chráněných památkách v Kyselce jsou dodnes patrné a kladné stanovisko k postavení hliníkové výrobní haly odstartovalo to, že se KMV začaly k památkám ve svém vlastnictví chovat jako k bezcenným stavbám. Pan Lažanský si samozřejmě může na výstavy zvát koho chce, mne jen překvapuje, že pan Drhovský raději nemíjí Kyselku velkým obloukem, aby neupozorňoval na své jméno, na které, v souvislosti s ochranou památek v Kyselce, rozhodně není vzpomínáno v dobrém,“  řekl prezident ASORKD Pavel P. Ries.

Bývalý památkář Drhovský nejspíš spoléhá na to, že nyní nastupuje nová generace, která jeho ´zásluhy´ na zprznění Kyselky nezná. Co však vede Vladimíra Lažanského k vytahování tohoto památkáře a ničitele Kyselky ze zapomnění? V o.p.s. jsou zastoupeny Karlovarské minerální vody, kterým šel Drhovský v době své funkce vždy ´na ruku´. „Účast Drhovského v Kyselce nevěstí nic dobrého,“ říká viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman a dodává: „Kolem o.p.s. se tvoří temný opar. Ředitelem je Miroslav Perout, jehož selhání na postu náměstka ředitele NPÚ v Lokti prokázalo šetření památkové inspekce, nyní se zde vynořil pan Drhovský, ke kterému pan Perout v době svého působení na NPÚ v Plzni jezdil na konzultace. Nezastírám, že fyzická přítomnost Drhovského v Kyselce na nás působí jako červený hadr na býka. Za Drhovského třináctiletého šéfování NPÚ v Plzni bylo ničeno kulturní dědictví v Kyselce a tento člověk se dnes  snaží stavět do role odvěkého ochránce tohoto unikátního památkového komlexu,“ nezastírá své znechucení viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.

 

 

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

Komentáře: přidat další

... (29.07.2013 17:02)

On ten pan D. je pěkný číman. Jen se divím, že se chvástá zrovna Bečovem. Nikde nevykládá, že spolu se Sv. Maurem se vykopala hromada lahví vzácného a s relikviářem ukrytého koňaku, které zčásti zodpovědní památkáři vypili a zbytek zmizel. Nechlubí se tím, že díky úsporným opatřením na Bečově netemperovat knihovnu tam shnil celý knižní fond. Ten člověk by měl dávno sedět za kulturní zvěrstva.

 

frontier (28.02.2014 05:48)

Hoping to http://www.coachoutletstoreoin.net/ ease suffering in http://www.coachfactoryoutletsmn.net/ Syria's besieged cities, http://www.coachoutletonlinemu.com/ the UN Security Council http://www.coachoutletonlineben.com/ unanimously passed http://www.coachfactoryoutletnmn.com/ a resolution to boost http://www.coachfactoryoutletsain.com/ access for humanitarian http://www.coachfactoryoutletrio.com/ aid.All 15 Security http://www.coachfactoryoutletons.net/ Council member states http://www.coachfactoryoutletemn.net/ approved the resolution, http://www.coachouteltmsn.net/ including Russian http://www.coachfactoryoutletemn.com/ and China which http://www.coachoutletmoa.com/ had balked in the past. http://www.coachoutletstorenme.com/ The document calls for http://www.coachoutletstoreosc.com/ an end to violence, http://www.coachoutletonlinenca.com/ including the use http://www.truereligionjeansftc.com/ of barrel bombs, http://www.truereligionjeansct.com/ and condemns al Qaeda-affiliated terror attacks.The council http://www.truereligionjeanssi.com/ strongly condemned Syrian http://www.michaelkorsoutletic.com/ authorities for widespread violations http://www.michaelkorsets.com/ of humanitarian law and urged all parties http://www.michaelkorsoutletnio.com/ to lift sieges of populated areas, http://www.michaelkorsetoutletbeo.com/ including in Aleppo, http://www.chaneloutletmono.com/ Damascus and Homs."This resolution holds the http://www.louisvuittonoutletina.com/ promise of something real," U.S. http://www.louisvuittonoutletine.com/ Secretary John Kerry said in a statement."But these steps are only first steps.

 

三體牛鞭 (31.12.2015 10:15)

媚薬:http://www.xxkanpo.com/ d10媚薬:http://xn--d10-hl9e441q.xxkanpo.com/ 女性催情剤:http://d10媚薬.xxkanpo.com/ 威哥王:http://www.xxkanpo.com/product/440.html 紅蜘蛛:http://www.xxkanpo.com/product/43.html 花痴:http://www.xxkanpo.com/product/237.html 三體牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 三体牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 巨人倍増:http://www.xxkanpo.com/product/38.html 新一粒神:http://www.xxkanpo.com/product/465.html 蟻王:http://www.xxkanpo.com/product/126.html アリ王:http://www.xxkanpo.com/product/126.html 夜夜堅:http://www.xxkanpo.com/product/33.html 男宝:http://www.xxkanpo.com/product/409.html SEX DROPS:http://www.xxkanpo.com/product/224.html 媚薬カプセル:http://www.xxkanpo.com/Charming/18.html 五便宝:http://www.xxkanpo.com/product/41.html d10媚薬:http://xxkanpo.com/product/366.html 勃動力三體牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 蟻力神:http://www.xxkanpo.com/product/23.html 狼1号:http://www.xxkanpo.com/product/62.html 狼一号:http://www.xxkanpo.com/product/62.html 蔵八宝:http://www.xxkanpo.com/product/464.html ビグレックス:http://www.xxkanpo.com/product/22.html 壮天根:http://www.xxkanpo.com/product/54.html 紅蜘蛛:http://www.xxkanpo.com/product/43.html 淫インモラル:http://www.xxkanpo.com/product/477.html 三便宝:http://www.xxkanpo.com/product/28.html 美人豹:http://www.xxkanpo.com/product/389.html 催淫カプセル:http://www.xxkanpo.com/product/391.html 縮陰膏:http://www.xxkanpo.com/product/249.html 催情剤:http://www.xxkanpo.com/Charming/17.html 絶對高潮:http://www.xxkanpo.com/product/259.html D8 催情剤:http://www.xxkanpo.com/product/404.html 催情丹:http://www.xxkanpo.com/product/460.html 粉劑媚薬:http://www.xxkanpo.com/Charming/16.html

 

夜夜堅 (07.01.2016 12:55)

催淫カプセル:http://www.okkanpo.com/Product/245.html ok漢方:http://www.okkanpo.com/ アフリカ超人:http://www.okkanpo.com/Product/571.html 街頭覇王睾丸素カプセル:http://www.okkanpo.com/Product/652.html 徳国公牛:http://www.okkanpo.com/Product/657.html 壮根精華素:http://www.okkanpo.com/Product/336.html 壮根精華素 6錠入り:http://www.okkanpo.com/Product/158.html 超強 黒倍王:http://www.okkanpo.com/Product/187.html リドスプレー :http://www.okkanpo.com/Product/155.html 精力剤:http://www.okkanpo.com/catalog/energy.html 漢方薬:http://www.okkanpo.com/catalog/kanpou.html 中絶-避妊薬:http://www.okkanpo.com/catalog/hininn.html 紅蜘蛛:http://www.okkanpo.com/product/167.html 威哥王:http://www.okkanpo.com/product/8.html 三體牛鞭:http://www.okkanpo.com/product/437.html V26:http://www.okkanpo.com/product/324.html 勃起促進:http://www.okkanpo.com/catalog/penis-erectile.html 五便宝:http://www.okkanpo.com/product/222.html 天天素:http://www.okkanpo.com/product/360.html 淫インモラル:http://www.okkanpo.com/Product/495.html インモラル:http://www.okkanpo.com/Product/477.html 蔵八宝:http://www.okkanpo.com/Product/445.html 新一粒神:http://www.okkanpo.com/product/444.html SEX DROPS:http://www.okkanpo.com/product/88.html 女性用媚薬:http://www.okkanpo.com/catalog/Aphrodisiac.html 女用媚薬:http://www.okkanpo.com/catalog/Aphrodisiac.html RU486:http://www.okkanpo.com/Product/398.html 三体牛鞭:http://www.okkanpo.com/product/437.html 妖姫:http://www.okkanpo.com/Product/479.html D5原液:http://www.okkanpo.com/product/63.html 三體牛鞭:http://www.okkanpo.com/product/437.html 三便宝:http://www.okkanpo.com/Product/395.html セックスドロップ:http://www.okkanpo.com/product/277.html 曲美:http://www.okkanpo.com/product/371.html 精力剤:http://www.okkanpo.com/catalog/energy.html 中絶薬:http://www.okkanpo.com/catalog/Interruption.html 滋養強壮:http://www.okkanpo.com/catalog/Nutrition.html ペニス増大:http://www.okkanpo.com/catalog/Penis-increase.html プロコミルスプレー:http://www.okkanpo.com/product/191.html 蟻力神:http://www.okkanpo.com/product/159.html 巨人倍増:http://www.okkanpo.com/product/133.html 絶對高潮:http://www.okkanpo.com/product/245.html リドスプレー:http://www.okkanpo.com/product/155.html 紅蜘蛛:http://www.okkanpo.com/product/167.html 狼1号:http://www.okkanpo.com/Product/99.html 三鞭粒:http://www.okkanpo.com/product/436.html 狼1号:http://www.okkanpo.com/Product/99.html 男宝:http://www.okkanpo.com/Product/237.html 夜夜堅:http://www.okkanpo.com/Product/35.html 壮天根:http://www.okkanpo.com/Product/194.html

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21