přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Prezident Miloš Zeman se obul do Italů: Majitel lázní Kyselka je zanedbává!

Prezident Miloš Zeman se obul do Italů: Majitel lázní Kyselka je zanedbává!

10.03.2016

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 3

 

10.3.2016, Praha

Prezident republiky Miloš Zeman v pořadu Partie, vysílaném TV Prima dne 6.3.2016 uvedl: „..nu a teď si představte, že by úbytek ruských turistů by byl více než kompenzován přílivem čínských turistů a čínských pacientů, protože v těch lázních se samozřejmě budou léčit. A to by souviselo i s tím, že by čínské investice mohly jít do některých lázeňských objektů. Jako příklad vám uvedu lázně Kyselka, které jsou zcela zdevastovány, které jejich majitel zanedbává. Pozor, teď jsem si uvědomil, že na mně bude podáno další trestní oznámení, že jsem majitele lázní Kyselka označil za toho, kdo zanedbává lázně, ale bohužel disponuji fotografickou dokumentací, takže to mohu snadno prokázat.

Minuta 12:00 http://play.iprima.cz/partie/partie-6-3-2016

Prezident republiky je tak další autoritou, která upozorňuje na setrvale neutěšený stav největšího lázeňského areálu ve střední Evropě!

Ač je stávající vlastník lázní Kyselka majitelem areálu od 6.2.2013, mnoho památkově chráněných objektů je i v současné době bez jakéhokoliv zabezpečení vystaveno sněhu a dešti. Jedná se o Mattoniho vilu, Ottovu kolonádu, empírovou restauraci a budovu správy lázní.

Vznik obecně prospěšné společnosti iniciovaly Karlovarské minerální vody, které jsou jedním z jejich zakládajících členů. Jsou také v podstatě jedinými donátory, kteří provoz o.p.s. financují. Podle zprávy ČTK měla firma za minulý rok obrat 7,3 mld. Kč, což v přepočtu na den činí 20 milionů korun.

http://www.financninoviny.cz/zpravy/skupina-karlovarskych-mineralnich-vod-mela-loni-obrat-7-3-mld-kc/1322082

Právě částku ve výši svého jednodenního obratu firma při vzniku o.p.s. jednorázově darovala. V jejím představenstvu zasedá don Alessandro Pasqaule.

„Myslím, že každý, kdo do Kyselky ve všední den přijede, může na vlastní oči vidět nasazení a vervu pánů Pasquale a Lažanského. Největší lázeňský areál ve střední Evropě opravuje tolik dělníků, kolik si jich zjednal náš soused na opravu svého domu. Ve vzduchu se pořád vznáší otázka, proč o.p.s., která může disponovat v podstatě nevyčerpatelným kapitálem, nechá do vzácných budov padat sníh,“ říká viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.

MKČR: Z důvodu nedostatku financí o.p.s. upustila od zastřešení budov

Obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka, která vznikla z iniciativy společnosti Karlovarské minerální vody v uplynulém roce čelila kontrole Památkové inspekce. Šetření bylo provedeno na podnět památkové asociace ASORKD, která upozornila na to, že i přes dvouleté vlastnictví majitel nezastavil degradaci památkově chráněných budov. Závěr z kontroly byl v prosinci 2015 novináři prezentován tak, že kontrola byla nedůvodná a vlastník se k památkám chová příkladně.

http://vary.idnes.cz/kontrola-obnovy-lazni-kyselka-z-ministerstva-kultury-p19-/vary-zpravy.aspx?c=A151222_2214090_vary-zpravy_ba

Jenže ASORKD byla o výsledku kontroly vyrozuměna až o dva měsíce později. Stanovisko Památkové inspekce je ale odlišné od verze, která byla novinářům v prosinci sdělena. ´Co se týče potřeby zřízení provizorního zastřešení budov naříkané v podnětu Asociace, Památková inspekce zjistila, že kontrolovaná osoba se takové zastřešení snažila zajistit. Od provedeného záměru však byla nucena upustit s ohledem na omezené finanční prostředky…Ve shodě s Asociací ani Památková inspekce na základě zjištění v průběhu kontroly nepopírá, že veškeré škody na nemovitém majetku nebyly dosud napraveny a že části některých budov jsou i nadále vystaveny atmosférickým vlivům.´

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/administrace/soubory_clanky/1457547761_cz_pi.pdf

KMV: Slibem nezarmoutíš

V září 2011 Karlovarské minerální vody oznámily, že do Kyselky napumpují 400 milionů korun. Po pěti letech se jejich sliby bohužel nenaplnily. V roce 2013 firma opravila dům Stallburg za 25 milionů koruna pod tlakem úřadů zastřešila i Hotel Praha za cca 3,5 milionu korun. V roce 2015byl s celkovými náklady 20 milionů korun opraven Löschnerův pavilon. Za pět let tedy do záchrany svého majetku firma investovala jen 48,5 milionu korun.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1242076-majitele-kyselky-daji-na-obnovu-az-400-milionu

 

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21