přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Reportéři ČT: Areál Kyselky očima potomka Mattoniho

Reportéři ČT: Areál Kyselky očima potomka Mattoniho

03.07.2012

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 13

 

Na dílo zkázy se přijel podívat potomek slavného Heinricha Mattoniho, toho Mattoniho, který po sobě vedle minerálky stejného jména zanechal také neméně slavné lázně. Ty zatím stále ještě stojí v obci Kyselka nedaleko Karlových Varů, jenže jejich sláva se dávno proměnila v ostudu. Nic na tom nezměnilo ani posledních dvacet let, kdy přešly z rukou státu do soukromého vlastnictví a jsou pod památkovou ochranou. Co si Američan s českými kořeny myslel při pohledu na stav někdejšího rodinného sídla, uvidíte v reportáži Rebeky Bartůňkové.

V odkazu níže klikněte na druhou reportáž

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/212452801240026/obsah/209760-areal-kyselky-ocima-potomka-mattoniho/                                 

                        TISKOVÁ ZPRÁVA

K REPORTÁŽI ODVYSÍLANÉ V POŘADU REPORTÉŘI ČT

Rudolf Mattoni: Stav památek v Kyselce by byl všude jinde zločinem

Praha, 4. července 2012

V pondělí odvysílala Česká televize další díl pořadu Reportéři ČT. Jeden z nich byl věnován nedávné návštěvě pravnuka zakladatele firmy Mattoni – profesora Rudolfa Mattoniho.

„Ničíme ve Státech ledacos, ale tohle by byl zločin. A myslím, že by to byl zločin i v západní Evropě. Pradědeček tomuto dílu věnoval celý svůj život a teď to tu vypadá jako žumpa,“ řekl nekompromisně Rudi Mattoni, který v Kyselce nebyl sedm let. Narážel tím nejen na trestuhodný nezájem Karlovarských minerálních vod (KMV) o svůj historicky cenný majetek, ale i nepochopitelnou smířenost českých úřadů, které dodnes mlčky přihlížejí postupné destrukci ještě nedávno výstavných lázeňských domů.

Rudi Mattoni v reportáži otevřeně hovořil i o svém soukromém životě. Rudiho rodiče odjeli před okupací do Ameriky. Později se však rozešli. „Víte, já jsem byl docela divoké dítě a Stan Laurel (komik ze slavné dvojice Laurel a Hardy) matce řekl: ´Chtěl bych si tě vzít, ale musíš se zbavit Rudiho. A ona řekla: ´Ne, to se nikdy nestane!´ A tak Rudiho maminka odmítla sňatek s tímto slavným komikem. Rudiho tatínek žil po válce v Rakousku, kde pracoval jako manažer slavného dirigenta Herberta von Karajana.

 Chceme respektovat zákony, dušuje se ředitel Mattonky

„Nemůžu pochopit, proč to tu někdo chtěl zlikvidovat. Steven Spielberg by tu mohl natočit horor,“ nechápe Rudi Mattoni nezájem KMV a jimi nastrčenou firmu RIS, která vlastní zbylou část Mattoniho díla a dodává: „Oni jsou majitelé, nelze je k ničemu nutit. Ale princip vlastnictví obsahuje i určitý etický rozměr. Mají možnost si vybrat, jestli půjdou cestou morální odpovědnosti nebo zda se jí vyhnou.“

Don Alessandro Pasquale, generální ředitel KMV se však s nejistým výrazem ve tváři brání: „My samozřejmě cítíme odpovědnost a respekt k tradici. Podle mého názoru to znamená chovat se zodpovědně, zabezpečit práci svým zaměstnancům, respektovat zákony a pravidla a také podporovat kulturu.“ Právě ujišťování o dodržování zákonů je z úst tohoto italsko-švýcarského podnikatele pikantní. KMV byla v lednu tohoto roku uložena téměř dvoumilionová pokuta za porušení památkového zákona. Proti pokutě se již odvolali, ale pokuta byla Karlovarským krajem byla potvrzena. Teď žene rodina Pasquale rozhodnutí karlovarského magistrátu k soudu. Tam se domáhají zrušení pokuty. I přesto, že uplynulo šest měsíců, do památek v jejich vlastnictví zatéká dál.

ASORKD: don Pasquale lže!

„Před dvěma dny jsem byl s redaktorkami francouzského rozhlasu opět v Kyselce. Nahlédli jsme do útrob Löschnerova pavilonu, kde jsem nebyl šest let. Pokud pan Pasquale tvrdí, že je odpovědný, tak na tomto místě tvrdím, že lže! Tuto památku firma KMV vlastní již dvacet let, takto se nechová odpovědný vlastník“, říká Pavel P. Ries, prezident ASORKD a k Mattoniho návštěvě dodává: „Jsem rád, že pan profesor Mattoni přijal pozvání ASORKD do Kyselky. Jeho návštěvu vnímáme jako průlom. Dosud jsme cítili, že v boji za záchranu Kyselky jsme s občany této země osamoceni. Nyní je zřejmé, že už to není jen náš boj, ale je to boj i rodiny Mattoni. A nejen v nich, věřím, získáme velkou pomoc při záchraně tohoto ve střední Evropě unikátního díla. Již nyní víme, že to není poslední návštěva člena rodiny Mattoni.“

Podívejte se na reportáž o Kyselce, kterou Reportéři ČT odvysílali 23.5.2011:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/211452801240020/obsah/158420-zdevastovany-historicky-areal-kyselka/

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

Komentáře: přidat další

Václav Pinkava (03.07.2012 22:37)

opravte si na Stan Laurel (="vavřín")

 

Filoména První (04.07.2012 12:48)

O "kulturnosti" šéfa italské firmy koupivší lázně svědči arogantní budova, kterou vystavěl u secesních pavilonů s požehnáním místních úřadů (které vydaly stavební povolení). Toto a další skutečnosti (např. zacpání hlavního vývěru pramene a nedostupnost tohoto pro obyvatele obce) zavání korupcí a svědčí o tom, že firma neměla nikdy zájem lázně zachránit, nýbrž naopak (o čemž svědčí jejich nynější stav). Před léty, kdy se mi dostaly do rukou dokumenty o stavu lázní před a po (prodeji italské firmě), které vyvolaly zuživost a vztek, přestala jsem Mattonku kupovat. Nechci podporovat ignoranty a devastéry kulturního bohatství. Mattonisponsoring na různé akce a TV pořady mne dodnes zvedá ze židle a pan Kraus v reklamě na Mattoni se mi silně zprotivil.

 

Papillon (04.07.2012 12:49)

Dobrý den, jen by mě zajímalo co je to za hudbu v reportáži o potomkovi rodu Mattoni cca v 9. minutě reportáže. Děkuji.

 

Goya (04.07.2012 15:34)

Vážený pane Mattoni to by jste koukal co všechno by bylo zločinem v jiném státě. Třeba i uplacená volba presidenta to by jinde také neprošlo, ale jste v Česku. Vaše vedoucí strana ODS - Modří ptáci

 

Vlastníci mají Klausovu podporu (04.07.2012 15:35)

Každý má právo podnikat k dosažení největšího zisku. Kyselka je ideální místo k zbourání nevhodných staveb a postavení moderních hotelů pro domácí a zahraniční smetánku.Klaus poplival petici na záchranu staré Kyselky a vysmál se tamním občanům.

 

Povstaňte! (04.07.2012 15:36)

Památkáři jen buzerují každého,kdo si chce opravit chalupu, ale toto jim nevadí? Nekupujte Matoni, zničené vilky jsou dokladem, jak mafiánský kapitalizmus funguje: vyrabovat zdroje, neinvestovat do toho, co se nedá zpeněžit. Podle pana prezidenta "není to Karlštejn".

 

Luboš Renka (04.07.2012 21:54)

Skvělý tah, pozvat pana Mattoniho do Kyselky. Rozruch je nutný, ať se současní vlastníci chytnou za hlavu, ale i ti státní úředníci, kteří ten současný stav Kyselky pomohli dopustit. Je dobře, že se začíná něco pozitivního dít okolo Kyselky a všem, kdo tuto aktivitu za její záchranu vyvíjejí, patří velký dík!

 

Drahomíra Kellerová (04.07.2012 23:31)

Dodnes cením prezidenta Klause za některé jeho postoje k EU. Ale co se týče Česka mne naprosto zklamal. Je v něm vůbec kousek patriota? Podle mne není! Za to, co řekl o petici, by se měl stydět. Za to, že stojí na straně vlastníků donutí každého člověka, aby se zamyslel z jakého důvodu tak činí. Není to Karlštejn? Aha, tak v Česku se smí zdevastovat všechno kromě Karlštejna? Bravo! Naštěstí se najdou lidé, kteří to vidí jinak a to nejen v Česku. Těm, kteří se snaží zachránit památky národa nepatří pohlavky, ale poděkování a hluboká poklona.

 

Veronika (05.07.2012 07:51)

Paní Drahomíro,pan prezident si asi neuvědomil že je to půl Kyselky co chtějí zbourat.A nebo to ví a je mu to jedno.O to je to horší.

 

ASORKD - Pavel P. Ries (10.07.2012 12:33)

Vážená paní Drahomíro Kellerová, velmi Vám děkuji za Váš trefný názor vyslovený v diskusi na našem petičním webu ASORKD. Podobné příspěvky nás značně posilují v našem boji o záchranu lázní v Kyselce. Chtěl bychom Vám za ASORKD téké osobně poděkovat za Váš finanční příspěvek na naší činnost. Těchto darů si obzvláště vážíme a proto je vedeme v otevřených účtech, kde se dárci kdykoliv mohou přesvědčit na co jsou jejich darované peníze používány. Přeji hezký den a věřím, že si jednou spolu dáme dobrou kávu nebo čaj a k tomu skutečnou minerálku Mattoni v některém obnoveném lázeňském domě v Kyselce. Za ASORKD: Pavel P. Ries prezident Asociace

 

Drahomíra Kellerová (12.07.2012 09:09)

Vážený pane Ries, poděkování je na mé straně, díky Vám a ASORKD mám i já možnost připojit se v boji proti barbarství a lhostejnosti jiných. Nadále budu sledovat a podporovat Vaší činnost, která je pro Česko tak důležitá a pevně věřím, že Kyselka bude. Nic není nemožné a pan Pasquale by si mohl vzít příklad z Frauenkirche v Dráždanech. A pozvání na kávu se sklenkou Mattoni příjmu s radostí.

 

三體牛鞭 (31.12.2015 10:44)

媚薬:http://www.xxkanpo.com/ d10媚薬:http://xn--d10-hl9e441q.xxkanpo.com/ 女性催情剤:http://d10媚薬.xxkanpo.com/ 威哥王:http://www.xxkanpo.com/product/440.html 紅蜘蛛:http://www.xxkanpo.com/product/43.html 花痴:http://www.xxkanpo.com/product/237.html 三體牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 三体牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 巨人倍増:http://www.xxkanpo.com/product/38.html 新一粒神:http://www.xxkanpo.com/product/465.html 蟻王:http://www.xxkanpo.com/product/126.html アリ王:http://www.xxkanpo.com/product/126.html 夜夜堅:http://www.xxkanpo.com/product/33.html 男宝:http://www.xxkanpo.com/product/409.html SEX DROPS:http://www.xxkanpo.com/product/224.html 媚薬カプセル:http://www.xxkanpo.com/Charming/18.html 五便宝:http://www.xxkanpo.com/product/41.html d10媚薬:http://xxkanpo.com/product/366.html 勃動力三體牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 蟻力神:http://www.xxkanpo.com/product/23.html 狼1号:http://www.xxkanpo.com/product/62.html 狼一号:http://www.xxkanpo.com/product/62.html 蔵八宝:http://www.xxkanpo.com/product/464.html ビグレックス:http://www.xxkanpo.com/product/22.html 壮天根:http://www.xxkanpo.com/product/54.html 紅蜘蛛:http://www.xxkanpo.com/product/43.html 淫インモラル:http://www.xxkanpo.com/product/477.html 三便宝:http://www.xxkanpo.com/product/28.html 美人豹:http://www.xxkanpo.com/product/389.html 催淫カプセル:http://www.xxkanpo.com/product/391.html 縮陰膏:http://www.xxkanpo.com/product/249.html 催情剤:http://www.xxkanpo.com/Charming/17.html 絶對高潮:http://www.xxkanpo.com/product/259.html D8 催情剤:http://www.xxkanpo.com/product/404.html 催情丹:http://www.xxkanpo.com/product/460.html 粉劑媚薬:http://www.xxkanpo.com/Charming/16.html

 

韓国痩身一号 (31.12.2015 11:21)

巨人倍増:http://www.chinakanpo.com/product/jrbz.html 五便宝:http://www.chinakanpo.com/product/wubianbao.html 狼一号:http://www.chinakanpo.com/product/langyihao.html 狼1号:http://www.chinakanpo.com/product/langyihao.html 威哥王:http://www.chinakanpo.com/product/weigwang.html 妖姫:http://www.chinakanpo.com/product/yahoji3.html 威哥王:http://www.威哥王通販.com/ 威哥王:http://www.威哥王通販.net/ 紅蜘蛛:http://www.紅蜘蛛通販.net/ 紅蜘蛛:http://www.紅蜘蛛通販.com/ 妖姫:http://www.妖姫.net/ 妖姫:http://www.妖姫.com/ 三便宝:http://www.三便宝.com/ 三便宝:http://www.三便宝.net/ 花痴:http://www.花痴.net/ RU486:http://www.中絶薬.com/ 淫インモラル:http://www.immoralsale.com/ インモラル:http://www.immoralsale.com/ 狼一号:http://www.狼一号.com/ 狼1号:http://www.狼一号.com/ 淫インモラル:http://www.immoralsale.com/ 巨人倍増:http://www.巨人倍増.net/ 狼一号:http://www.xn--4gq48lvu4a.com/ 紅蜘蛛:http://www.chinakanpo.com/product/hzhzyd.html 花痴:http://www.chinakanpo.com/product/huachi.html 三体牛鞭:http://www.chinakanpo.com/product/santiniubian.html 三體牛鞭:http://www.chinakanpo.com/product/stnb.html 蟻力神:http://www.chinakanpo.com/product/irishinhachi.html 男宝:http://www.chinakanpo.com/product/nanbao.html 新一粒神:http://www.chinakanpo.com/product/product/xyls.html 夜夜堅:http://www.chinakanpo.com/product/yyj.html 黒倍王:http://www.chinakanpo.com/product/heibeiwang.html 淫インモラル:http://www.chinakanpo.com/product/immoral.html RU486:http://www.chinakanpo.com/product/zjyrubjzz.html RU486中絶薬:http://www.中絶薬.com/ 中絶薬RU486:http://www.中絶薬.com/ RU486激安:http://www.中絶薬.com/ ru486 通販:http://www.中絶薬.com/ 妖姫 媚薬:http://www.妖姫.com/ 妖姫 販売:http://www.妖姫.com/ 妖姫 通販:http://www.妖姫.com/ 妖姫 効果:http://www.妖姫.com/ 妖姫 媚薬:http://www.妖姫.net/ 妖姫 販売:http://www.妖姫.net/ 妖姫 通販:http://www.妖姫.net/ 妖姫 効果:http://www.妖姫.net/ 粉剤媚薬:http://www.chinakanpo.com/product/cangyf.html V26:http://www.chinakanpo.com/product/sxjf.html 碧生源:http://www.chinakanpo.com/product/bishengyuan.html 中絶薬:http://www.chinakanpo.com/product/zjyrubjzz.html 曲美:http://www.chinakanpo.com/product/qumei.html 催淫薬:http://www.chinakanpo.com/catalog/63.html 勃起促進:http://www.chinakanpo.com/catalog/16.html 媚薬:http://www.女性用媚薬.com/ 勃起促進:http://www.chinakanpo.com/catalog/16.html 中絶薬:http://www.chinakanpo.com/catalog/25.html 曲美:http://www.chinakanpo.com/catalog/25.html 媚薬:http://www.chinakanpo.com/catalog/60.html 催淫薬:http://www.chinakanpo.com/catalog/63.html D10媚薬:http://www.chinakanpo.com/product/meiyao.html 蔵八宝:http://www.chinakanpo.com/product/zbb.html 壮天根:http://www.chinakanpo.com/product/ztg.html 魔根:http://www.chinakanpo.com/product/mgjzc.html FLY D5:http://www.chinakanpo.com/product/cys.html 蒼蝿水:http://www.chinakanpo.com/product/cangyshui.html 片仔廣:http://www.chinakanpo.com/product/pzhnhjdp.html 消渇丸:http://www.chinakanpo.com/product/xiaokewan.html 天天素:http://www.chinakanpo.com/product/tts.html 韓国痩身一号:http://www.chinakanpo.com/product/hgssyhmtx.html

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21