přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Věra Čáslavská v Kyselce: To pustošení je div světa

Věra Čáslavská v Kyselce: To pustošení je div světa

08.07.2012

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 10

 

K významným osobnostem, které vyjádřily podporu záchraně lázní Kyselka, se připojila i legendární česká olympionička Věra Čáslavská.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Věra Čáslavská v Kyselce: To pustošení je div světa

Kyselka, 6. července 2012

K významný českým osobnostem, které vyjádřily podporu záchraně lázní Kyselka, se v pátek připojila i legendární česká olympionička Věra Čáslavská. O barbarském chování Karlovarských minerálních vod se Věra Čáslavská dozvěděla již před rokem. Nyní však využila své účasti na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a vydala se do nedaleké Kyselky osobně.

Čestná předsedkyně Česko-japonské společnosti při příjezdu do Kyselky neskrývala šok. „Četla jsem o tom v novinách, ale ta bída se musí vidět na vlastní oči. Je to strašné,“ řekla Čáslavská. Díky horkému počasí nemohla její první cesta zamířit jinam, než k Ottovu prameni, který vyvěrá z niky v Jindřichově dvoře. „Ta voda je výborná. Úplně jiná, než jaká je v lahvích,“ neskrývala své překvapení.

Čáslavská se v doprovodu představitelů Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví vydala na prohlídku lázeňských budov, které mj. navrhovali i slavní stavitelé karlovarských Císařských lázní nebo budovy Státní opery v Praze Ferdinand  Fellner a Hermann Helmer. „Je to  jeden ze sedmi divů světa, …ono už jich je víc. Tenhle  div  světa  je  ale ´ zpustošení velkého díla´ , které nám tady zanechali naši předci,“ nevěřícně kroutila hlavou nad tristním stavem kdysi honosných budov, jejichž krása je znatelná i po jejich dvacetileté úmyslné devastaci. „Tohle kdyby viděli Japonci, opravdu by se cítili zbědovaně,“ dodala Věra Čáslavská, která byla v prosinci 2010 oceněna nejvyšším japonským státním vyznamenáním  - Řádem vycházejícího slunce.

Tady žili lidi?

Věra Čáslavská se také chtěla podívat na moderní budovu stáčírny Karlovarských minerálních vod, která stojí v lázeňském území. Předtím však nemohla minout dům Stallburg, známý spíše jako ´dům hrůzy´, ve kterém ještě v prosinci minulého roku žili důchodci Magda Formánková a Antonín Stark. „Takový krásný dům to musel být a taková hrůza z něho je. Tady opravdu žili lidi?,“ ptala se Čáslavská na dům, který již dvacet let vlastní Karlovarské minerální vody. Viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman ji to nejen potvrdil, ale také dodal, že podle svědectví nájemníků jim KMV vždy v létě přistavěly kontejner, do kterého vyhazovali zaschlé fekálie, které předtím lopatami vyškrabovali ze sklepa.

Ježíši Kriste! Vyfoť to. To je hrůza.

Věru Čáslavskou do Kyselky doprovázela i její dcera Radka. Když viděly novou výrobní halu Karlovarských minerálních vod doslova nalepenou na kulturních památkách, Čáslavská byla zděšená. „Ježíši Kriste! To je hrůza! Vyfoť to! A ať je tam ten nápis Matttoni!“ ukazovala legenda českého sportu na věžičku s nápisem ´Heinrich Mattoni AG´ a nevěřícně kroutila hlavou nad tím, jak někdo mohl povolit stavbu plechové haly, která je arogantně vetknuta do lázeňského areálu.

Bosky v lázních

Po prohlídce Ottovy kolonády a Mattoniho vily se Věra Čáslavská vrátila k Ottovu prameni. A to nejen z důvodu, že jí mimořádně chutnal, ale také z důvodu ryze praktického. Celou procházku lázeňským areálem absolvovala s botami v ruce a chtěla si umýt nohy. Odtok z Ottova pramene, o který se nikdo nestará, je ucpán a tak přetéká. Vytvořila se zde obrovská kaluž, která vytéká až na silnici. A právě kaluž z Ottova pramene Čáslavská ihned využila: „To je ten paradox a ta ironie, já si tady… v tak drahé Mattoniho vodě koupu nohy. Tak vidíte, ..to je komfort, myji si v Mattonce  nohy…,“ usmívala se Čáslavská, v jejíž tváři však bylo znát, že až nyní plně pochopila absurditu a zvrácenost chování majitele Mattoniho dědictví.

A co by si Věra Čáslavská přála? „Přála bych si, aby se lázně začaly opravovat. Třeba to nemusí být zítra, ani pozítří… ale postupně a pomalu tomu dát jistotu, že se něco začíná dít. A myslím, že by si to toto nádherné místo zasloužilo.“

Videozáznam z návštěvy Věry Čáslavské bude v nejbližších dnech uveřejněno na webu zachrante-lazne-kyselka.cz 

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

Komentáře: přidat další

Standa Soukup (10.07.2012 21:56)

Je to fajn,že Věra přijela.Je klenot sportu a lášně klenot srcí.

 

Václav Svátek (13.07.2012 22:28)

Čtyřlístků tam bývalo vždycky spousta,takže štěstí opravdu jen malé,velmi symbolické...

 

ing Ka (25.07.2012 07:46)

Chování majitele Kyselky jen znovu dokazuje, jak hluboce klesl u nás vkus a cit pro krásné věci. Je to ostudné, před takovými otroky hmoty by si každý měl uvědomit, že chce žít na úrovni lidské úrovni a asimilovat umělecké a duchovní hodnoty.

 

Markéta J. (25.07.2012 08:47)

Nedá mi to se nezeptat,kdo to umožnil takhle blbě prodat ?

 

ASORKD (25.07.2012 18:07)

Markéto, prodej má na svědomí Klausova privatizace.

 

Jiřina Hrušková (25.07.2012 20:11)

Velice si přeji, aby se lázně Kyselka opravily a vrátily sezpátky k léčebnému účelu.

 

Mirka H. (25.07.2012 23:17)

..cit.písně...AŽ TU MALOU ZEMI ROZKRADEM, VRÁTÍM SE ZAS...každý to zná a nechá zloděje krást dál!!! ČEŠI...JAK JEŠTĚ DLOUHO????...a Lázně Kyselka byly moc krásné i okolí

 

Mirka H. (25.07.2012 23:17)

..cit.písně...AŽ TU MALOU ZEMI ROZKRADEM, VRÁTÍM SE ZAS...každý to zná a nechá zloděje krást dál!!! ČEŠI...JAK JEŠTĚ DLOUHO????...a Lázně Kyselka byly moc krásné i okolí

 

Dharma Zdarma (10.08.2012 10:08)

Presidentem nechť se stane ten, kdo vše na pravou míru přemění...a začne na "tomto" místě... PS. Pít tuto vodu z umělohmotných kalíšků je stejný paradox, jako říkat "mám rád zvířata, chci je chránit" a dát si řízek nebo jiné "masíčko", nebo jiné živočišné vždy vražedné jídlo...a to vše s úsměvem ve tváři bez vzpomínky jatek a ostatních genocidních zařízení ...Divíte se bezohlednosti ale sami jste bezohlední...úroveň života odpovídá úrovni vědomí. Mattoni je zrcadlem stavu duše národa...Divné...Smutné...Divný - Smutný Svět plný "nevědomí...paradoxů...ignoranství a prázdných slov"...RADA: Kvalitu nejen vody oceníte vždy pouze a jen z "dlaní" či "ze skla" stejně tak jako např.zvířata ochráníte jedině tím, že se stanete Vegany. Pak teprve budou sklenice všech "zpolaplné"...nikdy ne poloprázdné. Pak naděje nebude umírat poslední, protože se přerodí a zrodí se ve světlo...pravou míru...ohleduplný způsob bytí a v úctě chápání veškerého života...a to nejen ctěním památek našich předků, ale předně přítomností oka-mžiku "nyní"!...PPS. Ale to přece "Radko" dobře víš ;)

 

威哥王 (31.12.2015 10:38)

媚薬:http://www.xxkanpo.com/ d10媚薬:http://xn--d10-hl9e441q.xxkanpo.com/ 女性催情剤:http://d10媚薬.xxkanpo.com/ 威哥王:http://www.xxkanpo.com/product/440.html 紅蜘蛛:http://www.xxkanpo.com/product/43.html 花痴:http://www.xxkanpo.com/product/237.html 三體牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 三体牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 巨人倍増:http://www.xxkanpo.com/product/38.html 新一粒神:http://www.xxkanpo.com/product/465.html 蟻王:http://www.xxkanpo.com/product/126.html アリ王:http://www.xxkanpo.com/product/126.html 夜夜堅:http://www.xxkanpo.com/product/33.html 男宝:http://www.xxkanpo.com/product/409.html SEX DROPS:http://www.xxkanpo.com/product/224.html 媚薬カプセル:http://www.xxkanpo.com/Charming/18.html 五便宝:http://www.xxkanpo.com/product/41.html d10媚薬:http://xxkanpo.com/product/366.html 勃動力三體牛鞭:http://www.xxkanpo.com/product/411.html 蟻力神:http://www.xxkanpo.com/product/23.html 狼1号:http://www.xxkanpo.com/product/62.html 狼一号:http://www.xxkanpo.com/product/62.html 蔵八宝:http://www.xxkanpo.com/product/464.html ビグレックス:http://www.xxkanpo.com/product/22.html 壮天根:http://www.xxkanpo.com/product/54.html 紅蜘蛛:http://www.xxkanpo.com/product/43.html 淫インモラル:http://www.xxkanpo.com/product/477.html 三便宝:http://www.xxkanpo.com/product/28.html 美人豹:http://www.xxkanpo.com/product/389.html 催淫カプセル:http://www.xxkanpo.com/product/391.html 縮陰膏:http://www.xxkanpo.com/product/249.html 催情剤:http://www.xxkanpo.com/Charming/17.html 絶對高潮:http://www.xxkanpo.com/product/259.html D8 催情剤:http://www.xxkanpo.com/product/404.html 催情丹:http://www.xxkanpo.com/product/460.html 粉劑媚薬:http://www.xxkanpo.com/Charming/16.html

 

Přidat komentář

Položky označené * jsou povinné.

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21