přeskočit k navigaci »

úvod » Aktuality » Aktuálně » Zastavte další devastaci lázní Kyselka

Zastavte další devastaci lázní Kyselka

02.07.2015

zařazeno v kategorii: Aktuálně | autor: ASORKD | komentáře: 9

 

Památková asociace ASORKD včera vyzvala karlovarský magistrát, aby vlastníkovi nařídil zastřešit šest památkově chráněných domů v areálu lázní Kyselka.

„Vyzvali jsme karlovarský magistrát, aby obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka nařídil zastřešit Mattoniho vilu, Jindřichův dvůr, objekt správy lázní, Ottovu kolonádu, lázeňskou restauraci a Vilemínku. Podnět na zabezpečení Vilemínky jsme podali i přesto, že předseda správní rady Vladimír Lažanský oznámil, že letos by Vilemínka měla být zastřešena kopií kupole. Instalaci kupole pan Lažanský oznámil totiž již minulý rok a dodnes tam není,“ říká viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.

Asociace ASORKD již čtyři roky upozorňuje na devastaci lázeňského areálu. K razantnímu kroku vyzvat úřady k nařízení prací vlastníkovi však přistoupila naposledy v roce 2012. Podněty se týkaly dvou domů – Jindřichova dvora a Švýcarského dvora, které tvoří souvislou řadu domů při silnici.

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/aktuality/magistrat-zahajil-spravni-rizeni-s-bilym-konem-mattonky-165

Magistrátní úředníci práce nařídili až po stížnosti ASORKD na jejich nečinnost.

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/administrace/soubory_clanky/1360251281_cz_ku_necinnost.pdf  

Tehdejší vlastník (RIS Revitalizační investiční společnost), který později s Karlovarskými minerálními vodami založil obecně prospěšnou společnost Lázně Kyselka se však proti rozhodnutí úřadů odvolal. Své rozhodnutí o nařízení prací památkáři nepotvrdili, protože nechtěli zatěžovat nově založenou obecně prospěšnou společnost. Toto rozhodnutí se ale památkám vymstilo.

„To, že po třech letech náš podnět musíme znovu podat a rozšířit jej o další objekty, ukazuje na zoufalý stav domů. Nový vlastník například odstranil střechu z Jindřichova dvora, ale objekt ničím nechrání. Do domu celou zimu pršelo a sněžilo, chráněna je pouze koruna zdiva a to jen igelitovou plachtou. Před časem se dokonce zřítila část krovu bývalé správy lázní a hrozí její propadnutí do domu a poničení už tak zkoušeného domu,“ vyjmenovává několik příkladů prezident ASORKD Pavel P. Ries.

„Když před dvěma lety vznikla o.p.s., nečekali jsme že v roce 2015 budou lázně jako ze žurnálu. Čekali jsme ale, že vlastník zastaví jejich degradaci. To, že nechávají šest památek na pospas větru a dešti však mluví za své. Odvoz sutin a posekaná tráva degradaci nezastaví. Magistrátní památkáře však čeká paradoxní rozhodnutí – musí nařídit práce vlastníkovi, v jehož zakladatelem je město Karlovy Vary a jejich primátor sedí ve správní radě,“ dodává Martin J. Kadrman s tím, že vlastník má na účtu několik milionů korun a z veřejných zdrojů čerpá granty a dotace, takže o nemajetného vlastníka se nejedná.

Foto lázní Kyselka z června 2015

http://www.zachrante-lazne-kyselka.cz/cz/aktuality/lazne-kyselka-po-dvoulete-peci-firmy-mattoni-295  

 

Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.

 

Soubory ke stažení

 
 

« další aktuality z kategorie: Aktuálně

« zpět na seznam aktualit

 
 

Zachraňte lázně Kyselka

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21