Známý projektant Vinař se ohrazuje proti zneužití svého jména
Známý projektant Jan Vinař, který se specializuje na opravu památek se důrazně ohradil proti spojování svého jména s pracemi, které v lázních Kyselka provádí firmou Mattoni založená obecně prospěšná společnost. Předsedou společnosti je Vladimír Lažanský.
Ve výroční zprávě o činnosti o.p.s. Lázně Kyselka za rok 2013 se totiž píše, že práce na Ottově pavilonu, Mattoniho vile a Švýcarském dvoře byly prováděny mj. podle projektové dokumentace Jana Vinaře.
A podle všeho se nejedná o překlep nebo nedorozumění. „Aby představitelé o.p.s. vzbudili mezi památkáři důvěru a získali si důvěru i úředníků, zaklínají se zvučnými jmény. Mezi jinými i panem Vinařem,“ říká prezident památkové asociace ASORKD Pavel P. Ries a odkazuje se na video natočené v dubnu letošního roku v Kyselce. Na záznamu hovoří ředitel společnosti Miroslav Perout o tom, že práce v Kyselce probíhají podle projektu Jana Vinaře.
https://www.youtube.com/watch?t=45&v=v0eeuRpfRyM (minuta 0:45)
Členové asociace ASORKD se s Janem Vinařem setkali v září v Kyselce. Na záznamu, který je uveřejněn na YouTube hovoří v Ottově kolonádě Jan Vinař s jedním ze zaměstnanců o.p.s. Lázně Kyselka Michalem Konášem. Jan Vinař se zeptal pana Konáše, podle jakého projektu se provádí vyklízení Mattoniho vily. Konáš mu odpověděl, že podle jeho (Vinařova) projektu. ´Ale o tom já nevím´, podivil se Vinař (minuta 1:45).
Jan Vinař podle svých slov zpracovával projekt na záchranu Ottovy kolonády a Mattoniho vily ještě před vznikem o.p.s.: ´U Mattoniho vily nám šlo o to, aby byly zastřešeny nejvyšší části, protože spodní části již byly propadlé. Ale aby se k nim dalo dostat, tak jsme chtěli zpřístupnit schodiště, takže tam byly navrženy výdřevy a vyklízení. Suterény hrozily propadnutím, tak tam bylo navrženo vzepření. Nevím, co se z toho udělalo. Mám dojem, že prakticky nic. My jsme byli vázáni tím, že bylo počítáno s milionovými náklady za sezónu. Cílem bylo, aby se ten stav zastavil a postupně zlepšoval. Ovšem je třeba říct, že podle našeho projektu se Mattoniho vila nerekonstruuje.´
Vaše jméno nepoužíváme, ujišťoval Vinaře ředitel Perout!
Pokud Miroslav Perout získává důvěru veřejnosti a úředníků používáním zvučných jmen, mezi která patří i jméno Jana Vinaře, nabízelo se, abychom natočili přímou reakci pana Perouta. Pan Perout, který byl již v době natočeného rozhovoru informován zaměstnanci o.p.s. o tom, že ASORKD natáčí další medailonek o aktuálním stavu lázní, se nechtěl s panem Vinařem moc vybavovat (minuta 8:03). ´Já jsem se dozvěděl, že se to staví podle našeho projektu. Byl bych nerad a ohradil bych se proti tomu, aby mým jménem se zaštiťovaly nějaké věci, za které může někdo jiný,´ říká v telefonickém hovoru Vinař Peroutovi. ´Vaším jménem se nikdo nezaštiťuje, s tím se nemusíte trápit, to by si ze strany společnosti nikdo nedovolil, ´ reaguje Perout.
Jak je ze záběrů zřejmé, je to sám Miroslav Perout, který práce v Kyselce jménem pana Vinaře zaštiťuje.
„Je to další z důkazů, že to, co se v Kyselce děje, je gigantický podvod, na který skočila nejen laická veřejnost, ale i státní úředníci. S nedočkavostí čekáme na závěry šetření památkové inspekce. Není normální, aby společnost, která má na účtech dvě desítky milionů korun nechala do památek dva roky nerušeně téct vodu. Jindřichovu dvoru byla v minulém roce před příchodem zimy odstraněna střecha. Podle všeho bude letošní zima v pořadí již druhou, kdy do dvora, které nese jméno zakladatele firmy Mattoni, bude padat sníh,“ upozorňuje viceprezident ASORKD Martin J. Kadrman.
Na unikátní mozaiku prší!
V červenci tohoto roku přinesla média zprávu o objevení unikátní mozaiky v Ottově pavilonu.
Jak je ale zřejmé ze zmíněného videozáznamu, mozaika není nijak zabezpečena proti povětrnostním vlivům a v době natáčení, kdy pršelo, zatékalo nejen do Ottovy kolonády, ale i do mozaiky (minuta 5:08).
Pro zvětšení klikněte na Vámi zvolenou fotografii.
« další aktuality z kategorie: Aktuálně
Zachraňte lázně Kyselka
Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR
Karolíny Světlé 5, 110 00 Praha 1
e-mail: prezidium@asorkd.cz, web:www.asorkd.cz
IČ: 22 83 87 21